25 stycznia 2010

Cherymoja



CHERYMOJA, flaszowiec peruwiański, jabłko budyniowe, czerymoja

(Annona)


Cherymoja to drzewo pochodzące z okolic górskich i z płaskowyżu Peru i Ekwadoru. Mimo, że szerokość geograficzna tych dwóch państw to okolice równika, roślina ta nie znosi gorącego powietrza, ponieważ preferuje stanowiska około 800 m.n.p.m .

Obecnie Cherymoja uprawiana jest w Kalifornii, na Kubie, w Meksyku, Izraelu, Hiszpanii, Afryce, Azji i Australii.


Owoce Cherymoi są okrągłe, jabłkowate o matowej zielonej, bardzo grubej skórze przypominającej mi dachówki lub skórę węża. W środku znajduje się biały, jadalny miąższ i około 20 czarnych nasion. W smaku nie przypomina zupełnie nic znajomego. W książkach oczywiście przeczytamy, że jest to połączenie nektarynki i ananasów, ale mnie bardziej przypominał gruszkę, choć i to nie do końca.

Na pewno owoc ten jest słodko – kwaśny.


Cherymoje najczęściej jada się na surowo. Odmiany bardziej kwaśne wykorzystywane są do produkcji dżemów, soków oraz alkoholu.



Ciekawostką jest, że nasiona Cherymoi są śmiertelnie trujące dla człowieka. Cieszę się, że przeczytałam o tym choćby teraz, bo mam w zwyczaju próbować różnych rzeczy i następne spotkanie z tym owocem mogłoby być dla mnie ostatnim!



18 stycznia 2010

Rose Apple



ROSE APPLE, jabłko różane, jambos, czapetka wodnista, jabłko wodne, jabłko woskowe, śliwka malabar

(Eugenia jambos)


Jabłko różane należy do rodziny Mirtowatych podobnie jak Guawa. Owoc ten pochodzi z Indonezji, gdzie uprawiany jest głównie w przydomowych ogrodach. Można kupić go również na bazarach w Indiach, Tajlandii, na Sri Lance, Sumatrze, Jawie oraz Bali.


Owoce jabłka różanego rosną na drzewach o smukłej koronie i wysokości do 10 metrów. Liście tych drzew są bardzo długie, cienkie i wiecznie zielone.

Owoce mają podłużny, „jabłkowaty” kształt, zieloną, różową, białą lub krwistoczerwoną, bardzo cienką skórkę, która pokryta jest woskiem. Jadalna część owocu to miąższ, kruchy, zwykle biały lub różowy o gąbczastej strukturze, bogatej w wodę. Wewnątrz niego znajdują się nasiona.


Muszę przyznać, że jest to jeden z najdziwniejszych owoców jakie miałam okazję próbować. Chrupiący, soczysty, nie posiada wyraźnego smaku. Jest może trochę słodki. Pięknie za to pachnie (nie trudno się domyślić po jego nazwie) różami. Jedząc go ma się wrażenie smaku róż w ustach. Nigdy nie próbowałam tych kwiatów, można jednak powiedzieć, że rose apple smakuje jak one.


Jabłko różane może być spożywane na surowo, łącznie z woskową skórką. Będzie pyszne w sałatce owocowej.

W kuchni indonezyjskiej dodawane jest do różnych potraw, na przykład do słynnego gęstego sosu – pasty „rujak” używanego do różnorodnych dań gotowanych lub duszonych.



5 stycznia 2010

Figa



FIGA, figa pospolita, figa karyjska

(Ficus carica)



Figa to owoc Drzewa Figowego popularnie nazywanego Figowcem, rośliny z rodziny Morowatych.

Figowce pochodzą z Azji, prawdopodobnie z Azji Mniejszej. Dzisiaj spotkać je możemy w wielu miejscach, ponieważ rozpowszechniły się na całym świecie w rejonach o klimacie tropikalnym, subtropikalnym i gorącym.

Na szeroką skalę Figowce uprawiane są w państwach regionu Morza Śródziemnego i Adriatyku np. Francja, Hiszpania, Grecja, w Azji, południowej Afryce i obu Amerykach. W dzikiej formie występują głównie w m.in Indiach, Afganistanie, Iranie i Iraku.

Idealnym klimatem dla uprawy tych roślin jest klimat strefy przejściowej między klimatem gorącym, a umiarkowanym, ale Figowce rosną również bliżej północy, wytrzymują bowiem nawet 15 stopniowe mrozy.


Drzewo Figowe dorasta do 10 metrów wysokości i jest długowieczne. Może owocować nawet 80 lat.

Owoce, nazywane figami, to w rzeczywistości owocostanami orzeszkowymi zawierającymi liczne orzeszki. Są jednocześnie owocostanem rzekomym powstałym w wyniku przerośnięcia kwiatostanu. Ot, wypadek – przypadek.


Figi kształtem przypominają małe cebulki. Kiedy są dojrzałe ich skórka jest żółta, zielona lub fioletowa pokryta białym nalotem. Słodki, lekko kleisty, miękki i bardzo soczysty miąższ jest koloru różowego. Wspomniane, liczne orzeszki wyglądają jak małe beżowe nasionka, które są częścią jadalną owocu.


Świeże i dojrzałe figi można jeść w całości na surowo. Można przyrządzić z nich bardzo popularne na Wschodzie konfitury i dżemy, syropy oraz wina i ocet figowy.

Bardziej popularne są figi suszone, które dodaje się do wielu potraw i ciast, ale jada również na surowo.


Figi mają bardzo wysoką wartość odżywczą. Jeden owoc składa się do 13% z cukru, 4% pektyn, 4-7% błonnika pokarmowego, ponad to posiadają bardzo dużo witaminy A, B i C. Świetnie reguluje trawienie i polecane są w kuracjach odchudzających.

Osoby chorujące na cukrzyce oraz zapaleniem przewodu pokarmowego powinny ich unikać.



Figi, które opisałam oraz których fotografię dołączyłam są owocami drzewa żeńskiego Figowca. Drzewa męskie również „rodzą” owoce. Są one jednak niejadalne, mniejsze i nazywane kaprifigami lub figami kozimi.