14 lipca 2009

Brzoskwinia i "UFO"



BRZOSKWINIA, perskie jabłko

(Persica )

Pochodzi z Chin, chociaż istnieją pewnie źródła mówiące o jej powstaniu w Persji, stąd drugie imię - perskie jabłko.


Brzoskwinia należy do tej samej rodziny roślin co maliny, gruszki, jabłka – różowatych. Owoce rosną na drzewach lub krzewach. Posiadają kilka odmian, różniących się między sobą kolorem, kształtem oraz smakiem. Najbardziej popularną odmiana w Polsce jest brzoskwinia zwyczajna o okrągłym kształcie, pomarańczowo- żółto – czerwonej barwie oraz słodkim, lekko kwaskowym smaku. Pod omszałą cienką skórką znajdziemy żółty lub blado kremowy miąższ, a pod nim dość pokaźnych rozmiarów pestkę.


Ostatnio na polskich bazarach pokazała się brzoskwinia perska. Łatwiej będzie Wam jej szukać pod pseudonimem „UFO” lub „Rozdeptana brzoskwinia”. Te śmieszne nazwy biorą się z kształtu jaki ma ta odmiana. Owoc jest owalny, płaski i rzeczywiście wygląda jakby ktoś go przydepnął. Kolorem i fakturą skórki niczym nie różni się od dobrze nam znanej brzoskwini zwyczajnej. Smak jest jednak inny. Bardzo słodki, rozpływający się w ustach miąższ nie ma kwaśnego posmaku. Jest pyszny!


Owoce brzoskwini były czczone w starożytnych Chinach. Malunki przedstawiające ten owoc zdobiły ściany, a lud uznawał za symbol długiego życia i nieśmiertelności. Samo drzewo nie cieszyło się tak dobra popularnością, mówiono że jest przeklęte przez bogów i nikt nie śmiał go ściąć w obawie przed złem.


Pan Mieczysław Bolesław Hoffman z Częstochowy wyselekcjonował pierwszą, mrozoodporną odmianę brzoskwini. Nazwał ją „Anulka”. Brawo!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz