5 stycznia 2010

Figa



FIGA, figa pospolita, figa karyjska

(Ficus carica)



Figa to owoc Drzewa Figowego popularnie nazywanego Figowcem, rośliny z rodziny Morowatych.

Figowce pochodzą z Azji, prawdopodobnie z Azji Mniejszej. Dzisiaj spotkać je możemy w wielu miejscach, ponieważ rozpowszechniły się na całym świecie w rejonach o klimacie tropikalnym, subtropikalnym i gorącym.

Na szeroką skalę Figowce uprawiane są w państwach regionu Morza Śródziemnego i Adriatyku np. Francja, Hiszpania, Grecja, w Azji, południowej Afryce i obu Amerykach. W dzikiej formie występują głównie w m.in Indiach, Afganistanie, Iranie i Iraku.

Idealnym klimatem dla uprawy tych roślin jest klimat strefy przejściowej między klimatem gorącym, a umiarkowanym, ale Figowce rosną również bliżej północy, wytrzymują bowiem nawet 15 stopniowe mrozy.


Drzewo Figowe dorasta do 10 metrów wysokości i jest długowieczne. Może owocować nawet 80 lat.

Owoce, nazywane figami, to w rzeczywistości owocostanami orzeszkowymi zawierającymi liczne orzeszki. Są jednocześnie owocostanem rzekomym powstałym w wyniku przerośnięcia kwiatostanu. Ot, wypadek – przypadek.


Figi kształtem przypominają małe cebulki. Kiedy są dojrzałe ich skórka jest żółta, zielona lub fioletowa pokryta białym nalotem. Słodki, lekko kleisty, miękki i bardzo soczysty miąższ jest koloru różowego. Wspomniane, liczne orzeszki wyglądają jak małe beżowe nasionka, które są częścią jadalną owocu.


Świeże i dojrzałe figi można jeść w całości na surowo. Można przyrządzić z nich bardzo popularne na Wschodzie konfitury i dżemy, syropy oraz wina i ocet figowy.

Bardziej popularne są figi suszone, które dodaje się do wielu potraw i ciast, ale jada również na surowo.


Figi mają bardzo wysoką wartość odżywczą. Jeden owoc składa się do 13% z cukru, 4% pektyn, 4-7% błonnika pokarmowego, ponad to posiadają bardzo dużo witaminy A, B i C. Świetnie reguluje trawienie i polecane są w kuracjach odchudzających.

Osoby chorujące na cukrzyce oraz zapaleniem przewodu pokarmowego powinny ich unikać.



Figi, które opisałam oraz których fotografię dołączyłam są owocami drzewa żeńskiego Figowca. Drzewa męskie również „rodzą” owoce. Są one jednak niejadalne, mniejsze i nazywane kaprifigami lub figami kozimi.

1 komentarz:

  1. Fige bardzo łatwo jest rozmnożyć przez odkład powietrzny. W ciągu dwóch tygodni już się ukorzenia i tworzy nową, mocną roślinę. Tu są zdjęcia jak to wygląda w praktyce: http://www.poradnik-dzialkowca.pl

    OdpowiedzUsuń