14 lipca 2009

Brzoskwinia i "UFO"



BRZOSKWINIA, perskie jabłko

(Persica )

Pochodzi z Chin, chociaż istnieją pewnie źródła mówiące o jej powstaniu w Persji, stąd drugie imię - perskie jabłko.


Brzoskwinia należy do tej samej rodziny roślin co maliny, gruszki, jabłka – różowatych. Owoce rosną na drzewach lub krzewach. Posiadają kilka odmian, różniących się między sobą kolorem, kształtem oraz smakiem. Najbardziej popularną odmiana w Polsce jest brzoskwinia zwyczajna o okrągłym kształcie, pomarańczowo- żółto – czerwonej barwie oraz słodkim, lekko kwaskowym smaku. Pod omszałą cienką skórką znajdziemy żółty lub blado kremowy miąższ, a pod nim dość pokaźnych rozmiarów pestkę.


Ostatnio na polskich bazarach pokazała się brzoskwinia perska. Łatwiej będzie Wam jej szukać pod pseudonimem „UFO” lub „Rozdeptana brzoskwinia”. Te śmieszne nazwy biorą się z kształtu jaki ma ta odmiana. Owoc jest owalny, płaski i rzeczywiście wygląda jakby ktoś go przydepnął. Kolorem i fakturą skórki niczym nie różni się od dobrze nam znanej brzoskwini zwyczajnej. Smak jest jednak inny. Bardzo słodki, rozpływający się w ustach miąższ nie ma kwaśnego posmaku. Jest pyszny!


Owoce brzoskwini były czczone w starożytnych Chinach. Malunki przedstawiające ten owoc zdobiły ściany, a lud uznawał za symbol długiego życia i nieśmiertelności. Samo drzewo nie cieszyło się tak dobra popularnością, mówiono że jest przeklęte przez bogów i nikt nie śmiał go ściąć w obawie przed złem.


Pan Mieczysław Bolesław Hoffman z Częstochowy wyselekcjonował pierwszą, mrozoodporną odmianę brzoskwini. Nazwał ją „Anulka”. Brawo!

10 lipca 2009

Maliny



MALINY

(Rubus idaeus)

Krzew maliny to roślina wieloletnia z rodziny różowatej. Dzika forma występuje na obszarze całej Europy. W Polsce jest bardzo pospolita w stanie dzikim jak również uprawnym.


Owoce maliny to łatwo odpadające od dna kwiatowego, puszysto owłosione, zwarto osadzone pestkowce. Ich kolor jest zależny od odmiany może być różowy, czerwony, czarny, a nawet złocisto pomarańczowy.

Kupując maliny nigdy nie zastanawiałam się jaka to odmiana. Łatwo je jednak rozróżnić.


Malina właściwa – najpopularniejsza w Polsce. Posiada duże owoce o kolorze różowo- czerwonym. Bardzo słodkie.

Malina kamionka – dzika odmiana, posiada mało zwarte, czerwone owoce. Rośnie głównie w zaroślach młodych lasów mieszanych. Można jeść.


Malina moroszka – odmiana rzadko spotykana w Polsce, jest reliktem epoki lodowcowej. Powszechnie można ją spotkać na spacerze na terenach górzystych w Skandynawii i Rosji. Ma bardzo małe, czerwone owoce. Są jadalne, ale w smaku cierpkie. Myśliwi w Arktyce stosowali tę odmianę jako lekarstwo na szkorbut.

Malina moroszka jest objęta ścisła ochroną gatunkową.


Malina tekszla – roślina bardzo popularna w Skandynawii. Ma małe, ciemno czerwone owoce.


Owoce maliny, jak powszechnie wiadomo, są bardzo smaczne. Słodkie, soczyste. Można spożywać ją na surowo jak również w przetworach, sokach, dodawać do ciast, galaretek, deserów... co kto wymyśli :)

Malina to bardzo zdrowa roślina. Z owoców możemy przygotować soki, które mimo wielu procesów przetwórczych zachowują właściwości owoców. Mają szereg witamin, głównie witaminy K i C, magnez oraz mangan. Liście rośliny mają działanie moczopędne, przeciw bakteryjnie i przeciw zapalnie.

8 lipca 2009

Pigwa




PIGWA, złote jabłko, polska cytryna

(Cydonia oblonga)

Pigwa pochodzi z obszarów Azji, dokładniej z Iranu, Turkiestanu, Azji Mniejszej, Arabii, Syberii oraz Afryki Północnej.

Roślina Pigwy to nieduży krzew osiągający w dogodnych warunkach maksymalnie do 5 metrów, w polskich, mniej korzystnych do 3 metrów.

Owoce wyglądem przypominają gruszkę lub jabłko. Mają żółtą lub zielono – żółtą barwę, skórka jest pokryta woskiem. Miąższ pigwy jest jasno kremowy z usytuowanym jak w jabłku pestkami. Posiada bardzo dużo komórek kamiennych. Surowe owoce są cierpkie, bardzo aromatyczne, nie nadają się do spożycia, dlatego wykorzystywane są do produkcji przetworów.

I tak, z tych owoców, możemy przygotować pyszne dżemy, powidła, marmolady, soki, syropy itp. Bardzo dobrze smakują w połączeniu z cytrusami np. z pomarańczą.

Owoce pigwy mają bardzo niską zawartość tłuszczy nasyconych, cholesterolu i sodu. Jest doskonałym źródłem miedzi i witaminy C.

Alkoholowe nalewki z tego owocu obniżają ciśnienie, osłabiają skurcze jelit i pobudzają trawienie.

Ciekawostką jest, że nazwa popularnego owocowego smarowidła marmolady, pochodzi właśnie od pigwy. W języku portugalskim marmelo znaczy pigwa.