27 marca 2009

Truskawki




TRUSKAWKA, poziomka ananasowa, poziomka wielkoowocowa

(Fragaria ananassa)

Każdy zna ten owoc. Wydaje się, że istnieje od zawsze, bo przecież taki popularny. Otóż nie! Truskawka „urodziła” się w Europie w 1712 roku dzięki eksperymentowi skrzyżowania poziomki wirginijskiej z Ameryki Północnej i poziomką chilijską z … Ameryki Południowej.

Szybko podbiła serca Europejczyków i zadomowiła się tu na dobre.

Największym producentem truskawek są Stany Zjednoczone, Chiny, Japonia oraz Polska.

Trudno dziś policzyć wszystkie odmiany truskawek, można je jednak podzielić na:

ü owocujące kilka razy w sezonie,

ü wczesne,

ü średniowczesne,

ü późne.

Truskawki świetnie nadają się na przetwory. Można z nich przyrządzić dżemy, powidła, marmolady, kompoty, jogurty . Można je mrozić nie obawiając się, że stracą swój smak.

Jeszcze kilka lat temu, na pierwsze truskawki trzeba było poczekać do połowy kwietnia. Obecnie dostępne są przez cały rok. Truskawki zakupione przeze mnie pod koniec marca wyglądają jak mutanty. Są piękne i pachnące. Wiem jednak, że ich smak pozostawia wiele do życzenia. Na te ulubione, dojrzewające w słońcu, poczekam do czerwca.

Ciekawostka! W XVIII wieku uważano, że truskawki powinni jeść jedynie Panowie. Podobno Paniom przynosiły nieszczęście.

23 marca 2009

Granat




GRANAT, chińskie jabłko

(Punica granatum)

Granatowiec właściwy to drzewo lub ciernisty krzak który rodzi owoce, nazywane granatami. Pochodzi z Bliskiego Wschodu, jest hodowany w Indiach, na wybrzeżu śródziemnomorskim oraz w krajach Kaukazu. To bardzo stara, hodowlana roślina, o której wzmianki można znaleźć już sprzed 3000 lat p.n.e .

Granat swym wyglądem przypomina duże jabłko. Ma około 10 cm średnicy i waży nawet do 500g. Pod jego twardą, lekko zdrewniałą skórą znajdują się jadalne nasiona. W jednym owocu naliczymy ich od 400 do 700 sztuk. Czerwona, pomarańczowa lub żółta osnówka nasionek to najpyszniejsza część granatu. Ma słodki, lekko kwaśny, cierpki smak. Jest bardzo soczysty i orzeźwiający.

Kupując granaty wybierajmy większe i cięższe egzemplarze o intensywnym czerwonym kolorze.

Nasiona granatu świetnie nadają się na sok. Na pewno wszyscy znają syrop z grenadiny, często wykorzystywany do sporządzania drinków. Wykonuje się go właśnie z owoców granatu. Z tego syropu produkowane są galaretki, napoje, a nawet wina.

W starożytności owoc granatu był czczony jako symbol płodności i urodzaju. Kwiat Granatowca właściwego to symbol miłości. W Grecji do dzisiaj życzy się nowożeńcom dobrobytu i płodności rozgniatając przy tym owoc.

Według mnie owoc granatu powinien symbolizować bogactwo, bo jego nasiona przypominają mi drogocenne klejnoty.

19 marca 2009

Melon Galia




MELON GALIA, perski melon

( cucumis melo )


Pochodzenie wszystkich melonów, nie jest znane do dziś. Prawdopodobnie pochodzą one z Afryki lub Azji. Znane były już wśród starożytnych Greków i Rzymian. W dzisiejszych czasach uprawiane są na całym globie. Smaczne i popularne szczególnie w lato.

Melon to gatunek ogórka, czyli roślina dyniowata. Rośnie na gruncie, wijąc swoje łodygi. Po 3-4 miesiącach od zasadzenia rodzi owoce, zależnie od gatunku różniące się przed wszystkim kolorem, wielkością oraz smakiem.

Pod zwykle grubą skórą kryje się soczysty, słodki miąższ, składający się w 90% z wody. Reszta to głównie cukry i witamina C.

W Polsce najpopularniejszym melonem jest pyszny arbuz. Sezon na ten owoc mamy wciąż przed sobą, jednak ja już wczoraj widziałam egzemplarze do kupienia. Wątpię, by były tak smaczne jak te w wakacje, ale nie mogłam się opanować i kupiłam „chociaż” ten tj. melon Galię. Polecam szczególnie w chłodne i pochmurne dni jak dzisiaj. Gdy przymknie się oczy jedząc Galię, od razu robi się jakoś ładniej :)

17 marca 2009

Nashi




NASHI, jabłko azjatyckie, gruszka japońska, gruszka piaskowa

(Pyrus pyrifolia)

Owoc Nashi pochodzi ze wschodniej Azji, a hodowany jest w Nowej Zelandii, Australii, Chile i Tajwanie.

Ten azjatycki owoc kształtem przypomina jabłko, a strukturą i kolorem skórki – gruszkę. Nic więc dziwnego, że opisywany jest jako jabłko- gruszka.

Dojrzały owoc jest bardzo chrupiący i soczysty. Słodki, ale orzeźwiający w smaku. Polecany szczególnie po schłodzeniu.

Jak na każdą gruszkę przystało, w miąższu nashi wyczujemy zdrewniałe grudki.

Przy zakupie nashi, należy wybierać twarde, posiadające słodki aromat egzemplarze. Te pomarszczone i miękkie nie będą smaczne.

Mogłoby się wydawać, że gruszko-jabłko Nashi to dzieło azjatyckich genetyków. Prawda jednak jest inna, bo gruszka piaskowa to najstarszy uprawiany gatunek tego owocu.

16 marca 2009

Mangostan




MANGOSTAN, garcynia, smaczelina, żółtopla, żółciecz, Owoc Bogów

(Garcinia mangostana)

Kolejny Owoc Bogów pochodzący z Azji, dokładnie z Indonezji, hodowany w wielu miejscach na ziemi, szczególnie popularny na Filipinach.

Mangostan, prócz podobnej nazwy nie ma nic wspólnego z mango.

Na wiecznie zielonym, wysokim na 25 metrów drzewie rosną małe, brązowo-fioletowe, twarde piłeczki. To owoc Mangostanu. Pod grubą, zdrewniałą skorupą, kryją się cztery nasiona, część jadalna, która jest wyjątkowo smaczna. Przypomina miks brzoskwini, ananasa i pomarańczy.

Prócz wyjątkowego smaku, mangostan jest bardzo zdrowy. Dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy pomaga w walce ze zmęczeniem, depresją, zbędnymi kilogramami, czasem :) oraz wieloma innymi schorzeniami i przypadłościami.

Niestety mangostan jest bardzo nietrwały. Bardzo długo nie był dostepny w Europie i Ameryce Północnej, gdyż wystepował problem z jego transportem. Mimo swojego „twardego” wyglądu jest owocem ultratropikalnym i nie toleruje temperatury poniżej 4,4 º C i powyżej 37,7 º C. Prawdopodobnie dlatego w polskich sklepach trzeba bardzo uważać przy jego zakupie i wybierać okazy najcięższe i posiadające zielone listki.


13 marca 2009

Pepino




PEPINO, mellowfruit, melonowa gruszka


Melon Pepino pochodzi z Peru. Hodowany jest w Ameryce Środkowej oraz Nowej Zelandii. Wyglądem przypomina pomidor malinowy. Dojrzały owoc jest koloru jasno żółtego z purpurowymi pasami. Pod cienką jak u pomidora skórką, znajduje się miękki miąższ oraz pestki, które wyglądają jak … mózg!

Pepino charakteryzuje się bardzo wyrazistym melonowym zapachem. W smaku też przypomina melon miodowy, jest jednak mniej słodki, a bardziej soczysty. Smaczny.

Można go jeść na surowo, dodawać do sałatek i deserów owocowych. Najwygodniej, spożywa się go krojąc owoc w plastry.

Minusem pepino jest jego krótki okres przechowywania, dlatego kupując go trzeba uważać i wybierać egzemplarze twarde.

11 marca 2009

Opuncja




OPUNCJA , opuncja figowa

(Opuntia)

Opuncja to roślina należąca do rodziny kaktusowatych. Pochodzi z Meksyku. Na całym świecie występuje około 250 gatunków tej rośliny, od małych krzaków po wysokie kaktusowate drzewa.

Niektóre z gatunków opuncji rodzą mięsiste jadalne owoce. Pojęcia nie mam, który z tych gatunków widziałam, ale pozwolę sobie go opisać.

Jedna z firm produkujących zieloną herbatę, posiada w swoim asortymencie herbatę o smaku opuncji. Pyszna! Odkryłam ją jakiś czas temu i od tamtej pory pije ją codziennie. Ma delikatny słodki aromat i pięknie pachnie.

Jakież było moje szczęście, gdy podczas wspomnianych już wakacji na Czarnym Lądzie zobaczyłam rosnący krzak tej rośliny. Jak w amoku rzuciłam się na piękne, bordowe owoce. Zerwałam i kilka z nich wrzuciłam do kieszeni w spodniach. To niestety był wielki błąd! Jak każdy kaktus opuncja posiada kolce. Na pędach, liściach czy łodygach, jak kolwiek ta część się u kaktusów nazywa, wyrastają długie na 5 cm kolce. I właśnie na te zwracałam swoja uwagę, zupełnie nie myśląc o tym, że na małych, ślicznych owockach są miliony maleńkich, ledwie widocznych, bardzo giętkich drzazg!!! Wiele z nich poraniło mi palce, inne zagnieździły się w materiale spodni, kolejne powchodziły w skórę ud. Po kilku godzinach jakoś dałam sobie z nimi radę. Z czyjąś pomocą udało mi się wyciągnąć kolce z palców i ud, ale nie miałam pomysłu jak wyciągnąć je ze spodni, które na dodatek były w tym samym kolorze co drzazgi. Zdesperowana opaliłam spodnie ogniem i jakoś udało mi się uczestniczyć w dalszej części wycieczki. Po raz kolejny wygrałam pierwsze miejsce w Konkursie Wakacyjnych Gap!

Wracając do owoców opuncji. W zależności od odmiany występują bordowe, czerwone lub żółte. Miąższ owoców jest tego samego koloru co skórka. Sok odmiany bordowej, z którą miałam przyjemność, ma bardzo intensywny kolor, który barwi mocz, podobnie jak buraki.

Owoc jest słodki, bardzo soczysty. Można go przekroić i zjeść za pomocą łyżeczki.

9 marca 2009

Mango



MANGO , posmacz indyjski, Owoc Bogów

(Mangifera indica)

Mango to nazwa wysokiego, wiecznie zielonego drzewa, pochodzącego z Indii. Owoce mango przypominają dużą śliwkę. Niektóre okazy ważą nawet do 1 kg, jednak zwykle jest to około 400g. Dojrzały owoc ma kolor ciemno czerwony. Pod dość grubą, jadalną skórą znajduje się ciemny żółty lub pomarańczowy miąższ. Jest też duża, spłaszczona pestka, której należy się pozbyć.

Miąższ dobrze dojrzałego owocu jest słodki, bardzo soczysty i miękki. Ma delikatny posmak żywiczny.

Niektórzy posiadają, podejżewam dość łatwą, umiejętność krojenia mango w kostkę. Ja mam dwie lewe ręce do tej roboty i za nic owoc nie chciał się ładnie pokroić.

W Indiach owoc mango jest obiektem niemal kultu. Uprawia się go tam od 4 tysięcy lat i jest nazywany Owocem Bogów. Stanowi często główny składnik diety, a tradycyjny indyjski napój Lasii przygotowuje się właśnie z niego.


A oto przepis na wspomniany napój. Sama jeszcze go nie wypróbowałam, ale zamierzam to zrobić przy najbliższej okazji.


MANGO LASSI

Składniki:

1 opakowanie jogurtu naturalnego, około 250 ml,

130 ml mleka,

130 ml mango z puszki lub 200 g świerzego, dojrzałego mango pokrojonego w kostkę,

4 łyżeczki cukru

Wykonanie jest bardzo proste. Wystarczy wszystkie składniki zmiksować i podawać schłodzone.


Wydaje się smaczne :)

Jak wypróbuję, zdam relację.

Papaja




PAPAJA , melonowiec właściwy, papaya

(Carica papaya)

Papaja pochodzi z Ameryki Środkowej, rośnie na drzewie podobnym do palmy, często nazywanym melonowym drzewem. Owoce osiągają zwykle do 40g. Dość gruba skóra na początku jest zielona, wraz z dojrzewaniem zmienia się w żółtą lub pomarańczową. Miąższ papai ma intensywnie pomarańczowy, łososiowy kolor. Po przekrojeniu znajdujemy wewnątrz małe, czarne, jadalne pestki.

Papaję z fotografii zakupiłam z supermarkecie. Jest niedojrzała i nie nadawała się do spożycia. Zachłanna, nie poczekałam aż zrobi się żółta.

Najsmaczniejszą w swoim życiu papaję jadłam w Kenii. Była soczysta i bardzo słodka. Jej miąższ rozpływał się w ustach. I mimo nieciekawego dla mnie zapachu, lekko trącącego starym mięsem, zajadałam się nią kilogramami.

Pewien kenijski „przyjaciel” zdradził mi jeden sekret papai. Gdy jakaś gapa stanie lub usiądzie na jeżowcu, ból w miejscu ukłucia jest niesamowity. Nie jest to niebezpieczne, jednak podobno wyjątkowo bolesne. Nie pomagają wtedy żadne lekarstwa z apteki czy nawet szpitala. Pomaga za to papka zrobiona z papai. Jedyne skuteczne lekarstwo!

Wyczytałam, że papaja ma szereg zastosowań w medycynie naturalnej. Od żylaków, problemów żołądkowych, grzybic stóp, po wywoływanie menstruacji i poronień.

W Meksyku, skąd pochodzi, indianki używają papaji również do prania bielizny.

Papaje możemy jeść na surowo. Jest świetnym dodatkiem do sałatek owocowych i produktem do robienia dżemów i soków. Bardzo smaczna w wersji ususzonej.

W niektórych krajach służy jako marynat do mięs, szybko je zmiękczający.

Jadalne pestki są pikantne. Można używać ich jako przyprawy.