27 lutego 2009

Tamarillo





TAMARILLO, pomidor drzewiasty, zgrabka grubolistna, zgrabka burakowata

(Cyphomandra betacea )

Kupiłam w supermarkecie na dziale z owocami. Już sam zapach nie bardzo przypomina owoc, ale pomyślałam, że warto spróbować coś nowego.

Owoc tamarillo, bo mimo moich doznań zapachowych i smakowych to owoc, naturalnie rośnie w Ameryce Południowej, dokładnie w Peru, Ekwadorze, Chile i Boliwi. Uprawia się je natomiast również na innych kontynentach i jest dość popularny.

Tamarillo wyglądem przypomina mi śliwkę. Osiąga od 3 do 9 centymetrów długości i występuje w kilku odmianach, różniących się kolorem i delikatnie smakiem. Ja testowałam najbardziej popularną odmianę, tamarillo czerwone.

Smak tamarillo nie jest powalający. Delikatnie podobny do pomidora, jednak mniej wyrazisty. Lekko kwaskowy, może trochę słodki.

Wyczytałam, że można wykorzystać ten owoc do zup, sałatek warzywnych i owocowych (fu!) jak również do pikantnych drinków.

Haha, czasem śmieję się, że rzeczy zdrowe zawsze nie są smaczne. Tamarillo potwierdza moją teorie. Owoce te są bardzo bogate w witaminy i mikroelementy.

25 lutego 2009

Karambola




KARAMBOLA , oskomian pospolity, starfruit

(Averrhoa carambola )

Ten zaskakujący wyglądem owoc pochodzi z Azji, uprawia się go głównie na Sri Lance, w Malezji oraz Indiach.

Jego owoce mają barwę żółtą lub pomarańczową, gdy są dojrzałe na rogach ramion/ żeber zaczynają brązowieć. Ma około 10 cm i jest jagodą.

Można zdjadać owoc ze skórką, lepiej jednak odciąć zbrązowiałe fragmenty.

Smak Karamboli jest równie ciekawy jak jego wygląd. Miąższ jest bardzo kruchy i dość twardy, bardzo soczysty i orzeźwiający! Intensywny zapach kojarzy się z cytrusami i żywicą. Myślałam, że to owoc, który wykorzystuje się głównie do dekoracji potraw i drinków. Nic bardziej mylnego. Przeczytałam, że z karamboli sporządza się pyszne powidła, wina, sałatki owocowe. Można je kandyzować i suszyć, a także dodawać do potraw mięsnych i z ryb.

Sok z karamboli usuwa plamy z lnu i świetnie sprawdza się jako płyn do czyszczenia mosiądzu.

Karambola najbardziej efektownie wygląda, gdy pokroimy ją w plastry. Mój fotograf jednak o tym nie wiedział :)

23 lutego 2009

Śliwka chińska




LICZI , lychee, bliźniarka, śliwka chińska

(Litchi chinensis )

Ten maleńki owoc rośnie w Chinach, na drzewie które dożywa 1300 lat. Pod twardą, fantazyjną skorupą kryje się miękki i bardzo delikatny miąższ. Jeszcze głębiej znajdziemy twardą, błyszczącą, podłużną pestkę. Taki mały, a tak skomplikowany J

Liczi jest bardzo słodkim i aromatycznym owocem. Można jeść go samego lub w towarzystwie innych owoców w sałatce.

W Chinach jest popularnym składnikiem wielu dań. Dodaje się tam go do sałatek, ryb i ryżu. Jest świetnym dodatkiem do drinków oraz materiałem na smaczne powidła i syropy.

Jedyny minus liczi to jego trwałość. W pokojowej temperaturze psuje się po 2-3 dniach.

20 lutego 2009

Kumkwat



KUMKWAT , kinkan

( Fortunella Swingle )

Kumkwat to maleńki cytrus pochodzący z Azji, a dokładniej z Chin. Owoce są owalne, średnio 2 cm o cienkiej pomarańczowej lub żółtej skórce.

Nie bardzo mi podpasowały, bo trafiłam na bardzo kwaśne egzemplarze, a jestem przecież fanem fruktozy.

Można je zjadać obrane, ale również ze skórką.

Wymyśliłam, żeby je dodać do herbaty, jak cytrynę.

Przeczytałam, że w Chinach jest zwyczaj obdarowywania krewnych owocującym drzewkiem kumkwatu. Na szczęście. Pewnie coś jak u nas drzewkiem szczęścia :)

Jak każdy cytrus kumkwat bogaty jest w witaminę C.

17 lutego 2009

Pomelo





POMELO , pompela, shaddock, pomarańcza olbrzymia

(Citrus maxima)

Pomelo pochodzi z Azji i jest największym cytrusem. Jego owoc potrafi mieć 20 cm średnicy i ważyć nawet do 2 kg. Skórka jest gruba, niekiedy nawet 5 cm, gąbczasta. Występują odmiany żółte, żółtozielone oraz pomarańczowe.

Nie jestem fanem cytrusów. Prócz pomarańczy i mandarynek, tak bardzo popularych, nigdy nie kupowałam innych cytrusów. Dopiero odwiedziny u Siostry pozwoliły mi odkryć smak tych wielkich owoców.

Pomelo smakuje jak połączenie pomarańczy i grejpfruta. Jego cząstki są bardzo soczyste, słodkie i sycące. Gorzkie jedynie wtedy, gdy nie przyłożymy się do jego obrania. Usuwanie skórki pomelo jest dość czasochłonne. Jest ona bardzo gruba, trudno oddzielić ją od miąższu, a potem pojedyńczą cząstkę należy dokładnie obrać z błonki, która jest gorzka i niesmaczna.

Nikogo chyba nie zdziwi fakt, że owoc ten jest bardzo bogaty w witaminę C.

Zajadam się teraz pomelo na śniadanie i kolację, podczas oglądania tv oraz szperania po necie :) Jeden owoc starcza mi na cały dzień!

16 lutego 2009

Kiwano




KIWANO

(Cucumis metuliferus)

Roślina z rodziny dyniowatych, pochodząca z Afryki. Nazwa, którą nadano w Nowej Zelandii, gdzie najwcześniej rozpoczęto próby uprawy tego gatunku, jest zlepkiem słów kiwi i banan - z uwagi na to, że kiwano pod względem aromatu i smaku ma przypominać tamte owoce.

W krajach anglojęzycznych nazywane jest „Horned cucumber” co znaczy „rogaty ogórek” lub ''African horned melon'' czyli rogaty afrykański melon.

Kiwano w smaku przypomina melon. Spożywa się zielony miąższ o orzeźwiającym, kwaskowatym smaku.

Można robić z niego orzeźwiające koktaile, dodawać do sałatek. Polecam zdecydowanie w towarzystwie innych owoców. Samotnie smakuje średnio.

Smoczy owoc





PITAJA – SMOCZY OWOC, dragonfruit, pithaya, pitahaya, thann long

(Undatus hylocereus)

Pitaja to owoc kaktusa pochodzącego z Meksyku oraz Ameryki Środkowej.

Kwiat z którego wyrasta owoc, kwitnie tylko w nocy. Jest bardzo dużym, białym, intensywnie pachnącym kwiatem, który nazywany jest Królową Nocy oraz Księżycowym Kwiatem.

Roślina jest przystosowana do życia w suchym, tropikalnym środowisku. Potrafi owocować do 5-6 razy w ciągu roku.

Do dziś pełni rolę ważnego źródła pożywienia wśród plemienia Seri na Pustyni Sonoran w Meksyku.

Gdy już się zobaczy owoc pitaji trudno nie skojarzyć jego wyglądu z płomieniami. Stąd potoczna nazwa Smoczy Owoc.

Występują trzy typy owoców pitaji:

  1. Undatus hylocereus - różowe z białym miąższem,
  2. Polyrhizus hylocereus - różowe z czerwonym miąższem,
  3. Megalanthus helenicereus - żółte z białym miąższem.

W polskich sklepach bez większego problemu można dostać odmianę różową z białym miąższem.

Spożywa się miąższ z pestkami podobnymi do pestek kiwi. Jest bardzo soczysty, a jego smak jest słodki, lekko kwaskowy. Bardzo smoczny. Ooops :) Podobno jest jeszcze smaczniejszy, kiedy się go schłodzi.

Ciekawostką jest, że organizm ludzki nie jest w stanie przetrawić pestek pitaji, podobnie zresztą jak pestek kiwi. Bez obaw jednak! Pestki bez trudu wyrzucane są z naszego ciała :)

Posiada dużo witaminy B, C i E , a jedna sztuka ma tylko 50 kalorii.